Галина БІЛОУС: «ЦІНУЙМО ТЕ, ЩО МАЄМО»

Галина БІЛОУС: «ЦІНУЙМО ТЕ, ЩО МАЄМО»

Ми продовжуємо публікацію матеріалів-спогадів старожилів Винник. Галина Степанівна Білоус народилася 10 лютого 1926 року у селі Лука, що за 15 кілометрів від Житомира. У дитячих спогадах пані Галини майже не залишилося страшних епізодів Голодомору 1932- 1933 років, бо була ще дуже маленькою, але знає, що багато односельців тоді померло. «У нас була корова, то в

Ми продовжуємо публікацію матеріалів-спогадів старожилів Винник.

Галина Степанівна Білоус народилася 10 лютого 1926 року у селі Лука, що за 15 кілометрів від Житомира.

У дитячих спогадах пані Галини майже не залишилося страшних епізодів Голодомору 1932- 1933 років, бо була ще дуже маленькою, але знає, що багато односельців тоді померло.

«У нас була корова, то в моїй родині всі вижили, – каже пані Галина. – Та пам‘ятаю, що ми були дуже бідними. У нас нічого не було. З дитячих спогадів залишилося те, що одного разу батьки побували в Житомирі й привезли нам цукерки. Це були прості карамельки, але радість нас, дітей, була неймовірною. Я й зараз пам‘ятаю цей смак. Ось яка тоді була серед людей біда. У мене була старша сестра, 1923 року народження. А мама померла молодою, поранивши в полі ногу, отримала зараження крові. Через два дні й зійшла в могилу. Невдовзі батько одружився вдруге й в нас з‘явилися ще сестрички й братчик (1945 року народження). У роки війни мою старшу сестру вивезли на роботу до Німеччини. Вона там дуже важко працювала на військовому заводі. А нашу хату, яка була під бляхою, й у інших сусідів німці забрали під житло для своїх людей. Нас вони вивезли в село Зелений Гай, що на Дніпропетровщині. А в 1944 році повернулася сталінська влада й нашого тата забрали в армію. Ми ж вирішили повертатися в своє село, бо німців там уже не було й ми прагнули жити в рідній хаті. Довго ми їхали, а коли добралися, то були приголомшені. Адже під час бойових дій наше село згоріло. Від нашої домівки залишилася купа битої цегли. У колгоспі нам виділили кімнатку в іншій будівлі й ми так жили».

Зі слів пані Галини, голод 1946 – 1947 року в їхньому селі був ще страшніший, аніж у 1932 – 1933 роках. На полях від жахливої спеки все вигоріло. Поля стояли чорними.

«Одного разу додому приїхала моя двоюрідна сестра, яка мешкала у Винниках, – продовжує пані Галина. – Її чоловік тоді був командиром місцевої військової частини, в мали двох донечок. І сестра попросила мене допомогти за ними доглядати. І я погодилася поїхати з нею у Винники. Тут було значно краще. Я тут залишилася назавжди. У Винниках вийшла заміж. Мій чоловік Іван, 1923 року народження,  також походив із Житомирщини, а служив у Винниках. Згодом я пішла працювати на тютюнову фабрику, де й доробила аж до пенсії. Отримала від підприємства квартиру на вулиці Івасюка й мешкаю тут і зараз. Було прикро, що в перші роки проживання у Винниках місцеві люди називали нас москалями. А ми такі ж українці, лише зі Сходу. Але згодом усі звикли, що ми також українці. Зараз маю пенсію, допомагають мені мої рідні».

А ще пані Галина не перестає дивуватися більшості наших людей, які постійно на щось нарікають, усе їх не влаштовує.

«Я дивуюся з цієї розкоші, в якій зараз живе багато наших мешканців, – каже пані Галина. – Вони мають у своїх домівках газ, воду, світло, в крамницях повно продуктів і одягу. Від шикарних автомобілів паморочиться в голові. Неможливо дорогу перейти. Люди дозволяють собі відпочинок за межами України. І саме вони найбільше скаржаться на життя! Як так може бути?! Чого ж їм ще бракує в цьому житті! Цінуймо те, що маємо! Я вже розповідала про карамельки, якими нас одного разу пригостили батьки. Згадую війну, коли нас німці гнали серед лютої зими за сім кілометрів пішки –  розчищати від снігу їхній аеродром. Не було у що вбратися, не було доброго взуття. Але ми були змушені під охороною автоматників іти й важко працювати. Тому запевняю всіх, що зараз люди в нас живуть добре. На жаль, вони чомусь цього не цінують».

visnyk
ADMINISTRATOR
PROFILE
Володимир ГАВРИЛІВ

Дивіться також

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначено *

Cancel reply

Останні новини