Вибори на носі: як не позбавити себе права проголосувати

Вибори на носі: як не позбавити себе права проголосувати

2019-й – рік загальнонаціональних президентських і парламентських виборів. Про те, які є способи дізнатися, чи є ваше прізвище у списках виборців, що робити, якщо ваші дані неправильні чи якщо ви на час виборів перебуваєте в іншому місті  «Винниківському Віснику» розповів  начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб’єктами надання первинної правової допомоги Першого львівського місцевого центру

2019-й – рік загальнонаціональних президентських і парламентських виборів. Про те, які є способи дізнатися, чи є ваше прізвище у списках виборців, що робити, якщо ваші дані неправильні чи якщо ви на час виборів перебуваєте в іншому місті  «Винниківському Віснику» розповів  начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб’єктами надання первинної правової допомоги Першого львівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ростислав Завада.

 • Ростиславе, до виборів розпочалася правопросвітницька кампанія. Розкажіть про це детальніше.
 • Згідно з Конституцією право обирати і бути обраним – одне з ключових прав громадян України. Саме тому Міністерством юстиції України, Центральною виборчою комісією спільно з Координаційним центром з надання правової допомоги реалізується правопросвітницька кампанія «Я маю право обирати». В рамках цієї кампанії громадянам розповідають яким чином реалізувати своє право на вибір і як захистити це право.
 • Під час проведення виборів громадяни стикаються з проблемою відсутності свого прізвища в списках виборців. Як попередити таку ситуацію?
 • Для того, щоб такої ситуації не виникло, потрібно попередньо перевірити свої дані у Державному реєстрі виборців. В першу чергу це потрібно зробити особам, які:
 • змінювали прізвище, ім’я чи по батькові;
 • змінювали зареєстроване місце проживання;
 • досягли повноліття та голосуватимуть уперше;
 • проживають за кордоном чи не за місцем реєстрації;
 • або якщо дані в іменному запрошенні на вибори не відповідають дійсності чи не надійшли взагалі (запрошення має надійти не пізніше п’яти днів до початку виборів.
 • Як це зробити?
 • Перший варіант – найпростіший. Навіть не потрібно виходити з дому, а зайти на офіційний сайт Державного реєстру виборців (www.drv.gov.ua). На сайті потрібно перейти у  “Кабінет виборця” у правому верхньому кутку головної сторінки та перейти у пункт «Перевірка включення». Далі потрібно внести свої особисті дані й система автоматично перевірить наявність вас у списках, про що вас проінформує.

Другий варіант – особисто звернутись у відділ ведення Державного реєстру виборців за місцем реєстрації (адреси відділів ведення ДРВ у Львівській області : https://bit.ly/2WQWudO)

 • Що робити, якщо людини немає у списку виборців або якщо дані у реєстрі неправильні?
 • Відповідно до статті 19 Закону України “Про Державний реєстр виборців” особа, яка набула права голосу, або особа, яка має право голосу, однак виявила, що вона не внесена до Реєстру, може за власною ініціативою звернутися до органу ведення Реєстру за місцем свого проживання на території України щодо свого включення до Реєстру.

Ця особа подає органу ведення Реєстру письмову заяву із зазначенням відомостей про себе і надає документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство виборця, – паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянства України), копія якого додається до заяви. Відомості про постійну нездатність виборця пересуватися самостійно зазначаються у заяві, яка подається разом з документом, що підтверджує відповідний факт. Особі, яка є військовослужбовцем строкової служби, для подання такої заяви надається відпустка на строк, достатній для звернення до органу ведення Реєстру.

 • Може бути така ситуація, коли виборці у день виборів перебувають не за місцем реєстрації у зв’язку з навчанням, роботою, іншими обставинами. Як діяти в такому випадку?
 • Для цього, знову ж таки, потрібно особисто звернутись у відділ ведення Державного реєстру виборців. Можна звернутись до органу ведення реєстру за місцем реєстрації. Це зручно у випадку, якщо ви постійно живете за місцем реєстрації, але у день виборів будете не вдома.

Інший варіант підійде тим, хто постійно живе не за місцем реєстрації. Варто піти до найближчого органу ведення реєстру виборців, щоб проголосувати саме у цьому регіоні.

Для зміни місця голосування потрібно взяти паспорт громадянина України (у вигляді книжечки чи картки). Також прийнятним є тимчасове посвідчення громадянина України або посвідчення військовослужбовця чи військовий квиток. Тимчасову зміну місця голосування потрібно обґрунтувати й підтвердити це документами, які свідчать про перебування там, де бажаєш голосувати.

Це може бути: довідка з місця роботи, трудова книжка чи трудовий договір; довідка про навчання; договір оренди квартири; путівка в санаторій чи виписка з лікарні; документ про відрядження; квитки на літак чи потяг; свідоцтво про одруження. Підійдуть також документи про відрядження, путівка до санаторію, виписка з лікарняного закладу та навіть квитки на літак чи потяг, які свідчать про переїзд у певне місце на час виборів.

Окрема підстава зміни місця голосування – перебування у шлюбі або родинних стосунках, які зумовлюють спільне проживання. Для цього треба подати свідоцтво про шлюб, про народження чи шлюбний договір.

Обґрунтуванням проживання також може бути довідка з ЖЕКу, ОСББ чи просто згода власника житла. При цьому, в самому реєстрі виборців зазначають, що вказаний у них на сайті перелік документів не є вичерпним.

Військовослужбовці (як і раніше) голосуватимуть у своїх частинах чи за місцем проживання. Або можуть змінити місце голосування за загальною процедурою, якщо у день виборів будуть, до прикладу, в зоні проведення ООС.

За детальнішою інформацією з даного питання та інших правових питань ви можете звернутись у Перший львівський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Львів, вул. Г. Чупринки, 71 або за телефоном: (032)237-08-09, (073)432-68-36.

visnyk
ADMINISTRATOR
PROFILE
Розмовляла Лариса КУБСЬКА

Дивіться також

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначено *

Cancel reply

Останні новини