Розстріляний храм

Нещодавно «Винниківський Вісник» розповів про трагічну долю винниківського священика УГКЦ Антіна Поточняка. 28 травня виповнилося 35 років від його трагічної смерті в камері радянської тюрми. У матеріалі про отця Антіна Поточняка йшлося про те, що до свого переходу на парафію у Винники, він правив у селі Вишенька Велика, що на Яворівщині. Цікаво, що після публікації

Нещодавно «Винниківський Вісник» розповів про трагічну долю винниківського священика УГКЦ Антіна Поточняка.

28 травня виповнилося 35 років від його трагічної смерті в камері радянської тюрми.

У матеріалі про отця Антіна Поточняка йшлося про те, що до свого переходу на парафію у Винники, він правив у селі Вишенька Велика, що на Яворівщині.

Цікаво, що після публікації згаданого матеріалу до нашої редакції звернулося декілька людей, які були до 1939 року мешканцями згаданого села й парафіянами отця Антіна Поточняка, а також їхні нащадки.

Зокрема, пані Надія Зінгальова розповіла, що її мати походить із цього, колись квітучого, села на Яворівщині й була парафіянкою о.Антіна. Про це згадують і інші мешканці цього села й їхні діти та онуки.

Пані Надія Зінгальова також розповіла, що кожного року колишні мешканці Вишеньки Великої зі своїми нащадками відвідують цей чудовий край. Під час таких поїздок там відбуваються богослужіння за депортованими земляками. І люди моляться саме біля руїн храму святого Архистратига Михаїла на території колишнього села Вишенька Велика.

З‘ясувалося, що з 1939 року, після влаштування Яворівського полігону й до 1991 року, коли Україна виборола незалежність, червоноармійці весь цей період вправлялися в стрільбі з танків, гармат, бронетранспортерів, маючи за мішень саме цей храм!

І так майже півстоліття цей величний храм руйнували. Зараз там залишилися лише напівзруйновані мури без куполів. Дощ і сніг також роблять свою чорну справу.

Але, як не дивно, на одній із уцілілих стін все ж збереглося зображення святого Архистратига Михаїла.

Також люди йдуть на місце, де за спогадами старожилів цього села, було кладовище (його також безжально зруйнував московський режим) і моляться там.

На жаль, доля священика Антіна Поточняка виявилася не менш трагічною, аніж його храму. Але про його трагічну долю згадані нами люди дізналися лише після нашої публікації.

Під час нещодавнього відвідування села Вишенька Велика пані Надія Зінгальова надала редакції фотографії цього знищеного комуністами храму.

Відомо, що під час влаштування Яворівського полігону московські окупанти знищили 170 сіл і хуторів, депортували 125 тисяч людей (хто особливо протестував і не хотів покидати рідний край і господарку, то поїхав у Сибір). Було сплюндровано 20 храмів, зрівняно з землею багато кладовищ, засипано понад 1,5 тисячі криниць. Навіки пропало 40 тисяч гектарів родючих земель і садів, багато лісу.

Також пані Надія Зінгальова розповіла, що будівництво згаданого храму було завершено в 1927 році (він прослужив парафіянам лише 13 років). Його було споруджено на місці старої дерев‘яної церкви. До 1939 року в цьому селі було п‘ять тисяч мешканців.

Промайнуло десятки років, але люди пам‘ятають про свій родовід, відвідують свій рідний край. І пам‘ятають про страшний  злочин червоних загарбників.

visnyk
ADMINISTRATOR
PROFILE
Володимир ГАВРИЛІВ

Дивіться також

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначено *

Cancel reply

Останні новини