«Будівництво заводу у Винниках ми не призупинимо»: керівництво цинковні не захотіло прислухатися до думки громади

У приміщенні КЦ «Дозвілля» відбулася зустріч влади, мешканців Винник, Лисинич, Підберізців, Підбірців із представниками заводу гарячого цинкування, який розпочали будувати на ділянці, що межує з Винниками, на території Підберізецької сільської ради. Співвласник ТзОВ «Екран» Юрій Карпінський і його команда, очевидно, прийшли на зустріч не для того, щоб послухати, що думають мешканці Винник і прилеглих сіл

У приміщенні КЦ «Дозвілля» відбулася зустріч влади, мешканців Винник, Лисинич, Підберізців, Підбірців із представниками заводу гарячого цинкування, який розпочали будувати на ділянці, що межує з Винниками, на території Підберізецької сільської ради.

Співвласник ТзОВ «Екран» Юрій Карпінський і його команда, очевидно, прийшли на зустріч не для того, щоб послухати, що думають мешканці Винник і прилеглих сіл про будівництво заводу, що зводять за п’ятсот метрів від будинків винниківчан, а переконати людей у його безпечності.

Розпочав із фраз про брехливу інформацію, яку поширюють, збурюючи громаду висловами про новий Чорнобиль, екологічну катастрофу та ін. «Наш завод цілком безпечний і не має нічого спільного зі заявами, які лунають, – говорив Юрій Карпінський. – Це європейське виробництво.  З документами в нас усе гаразд.  Ми займаємося гарячим цинкуванням – покриваємо цинком металеві вироби, щоб вони не піддавалися корозії. Ми не видобуваємо, не переробляємо цинк, ми не металургійний завод… Зараз призначили багато перевірок. Ми це знаємо. Я нікуди не ховаюся».

Співвласник розповідав про закордонний досвід діяльності таких заводів, наводив приклади, за його словами, безпечного виробництва. Правильніше сказати – намагався доводити. Бо його розповідь переривали люди зі словами: «Дивіться нам в очі», «брехня», «не вішайте нам локшину», «ганьба».

Технолог цинкового заводу в Стрию Оксана Найда «била» на те, що Україні потрібні економічне зростання, інвестиції, а людям – нові робочі місця, а винниківчани, мовляв, цього не хочуть. У залі здійнявся галас, коли технолог говорила про вентиляційні системи, фільтри, почала коментувати ролик, вже сама назва якого добряче розізлила присутніх – «Цинковня майбутнього».

«Не показуйте нам казок, зафільмувати можна будь-що, а як буде насправді?», «Не треба нам такого майбутнього!», «Геть із Винник, будуйте в полі чи промислових зонах, а не під людськими вікнами!», «Зважайте на думку людей!», «Треба вже їх звідси виносити!» – лунало зі залу.

Так сприймали керівництво заводу, бо багато людей вже встигли поспілкуватися з ними на зустрічах на території, де ведеться будівництво. І це спілкування, на жаль, було негативним.

Градус напруги, що досяг найвищої позначки, вдалося дещо знизити міському голові Винник Володимиру Квурту.

«Підприємства, яке отруюватиме дітей, біля Винник не буде, – чітко висловив свою позицію мер. – Але давайте вислухаємо представників «Екрану», нехай дадуть відповіді на запитання, які хвилюють людей. Чому було прийнято рішення про будівництво без проведення реальних слухань? Чому не представили технології? Проект начебто отримав всі висновки і пройшов усі належні експертизи. То чому як добрі сусіди не прийшли, не показали і не сказали: «Друзі, дивіться, ось наше підприємство”. Поговорили б. Можливо, розмова була б також непростою. Але вийшло по-іншому. Вони почали будівництво, а коли підняли це питання, пробують якось виправдатися. Зрозуміло, що довіра в такому випадку є досить низькою. І таке відчуття, що нас хочуть обдурити. Якщо ми не знайдемо спільної мови, якщо ми не будемо впевнені, що виробництво є безпечним, то його на нашій землі бути не повинно. Попри це, я все одно буду вести діалог із власниками фірми. Невже на території Львівщини немає місць? Для мене як для підприємця було відкрите питання – для чого будувати виробництво, пов’язане з хімічними циклами,  в межах кільцевої дороги, знаючи, що через 5-7 років навколо з’являться житлові будинки? Навіть якщо охоронна зона сто метрів, то це означає, що ці сто метрів будуть забрані в якоїсь громади – Винник, Лисинич… Добрий сусід так би не вчинив. Я готовий підключитися і спільно з власниками знайти ділянку, щоб їхнє бажання працювати, виробляти продукцію, не зникло».

Свою позицію  висловив голова Підберізецької об’єднаної громади Василь Коваль: «Моя дитина три роки ходить на гурток танців у Винники. Ми закуповуємо продукти у Винниках. Живу в Підгірному, а це всього два кілометри до Винник. Коли створили об’єднану громаду, завод уже був на генеральному плані. Я проти будівництва, бо це загроза для мешканців».

Один із найактивніших місцевих мешканців Максим Каменецький, завдяки якому питання будівництва цинковні під вікнами будинків у Винниках набуло резонансу, сказав ключову фразу зборів: «Хочемо, щоб нас почули. Ми проти такого заводу».

Юрист Віктор Гойдик, який є мешканцем Винник, але п’ять років працював у Стрию, задавав п. Юрію конкретні запитання: на якій відстані від житла знаходиться завод у Стрию, чому карта у висновку впливу на довкілля не збігається з даними в описовій частині, чому немає інформації про проектування мереж, які потрібні для обслуговування заводу, коли була остання екологічна перевірка…

І на це співвласник відповів неправдиво. Говорячи про останню екоперевірку, назвали червень 2019 року.

Після цієї інформації слово надали представниці державної екоінспекції Львівської області Світлані Джурі: «Щодо дотримання норм охоронного законодавства підприємством, що розміщене в Стрию, державна екологічна інспекція висновків надати не може, бо в 2015 році була запланована перевірка, але в зв’язку з мораторієм, вона не відбулася. Більше перевірок не було. У нас пропозиція до підприємця написати на ім’я нашого начальника прохання перевірити завод у  Стрию. А інформацію про результати перевірки варто зробити публічними. Це необхідно в зв’язку зі ситуацією, яка склалася».

Численні виступи громадських активістів, які проти будівництва заводу, підтримали і кандидати в депутати до ВР, які прийшли на зустріч і подали свої пропозиції.

«Шановні підприємці, ви бачите настрої людей, – звернувся до керівників «Екрану» Володимир Квурт. – Було зроблено багато помилок, коли тільки розпочався процес будівництва. Я думаю, ніхто не погодиться з тим, що поряд із будинком буде шкідливе виробництво. Коригуйте свої плани. Ви можете змінити функціональне призначення і використати ті будівлі, які зведені, під, наприклад, торговий склад. Тоді ви будете фірмою, яка почула громаду.

Сьогодні часто звучало «правда-неправда». Дійсно, певні речі, які декларує компанія, дещо вводять в оману. Тобто покроково відбувалися певні порушення, ігнорування, імітація процедури отримання дозволів. Ми зіткнулися з тим, що тишком-нишком, щоб потім було пізно повернути щось назад, в радянський спосіб фірма намагається звести завод. Тому вносьте корективи, проведіть експертизу, щоб вам не було соромно дивитися людям в очі. Ми готові розглядати питання про співпрацю, але шкідливого виробництва у себе не допустимо».

Далі попросили підняти руки тих,  хто «проти» і хто «за» будівництва заводу. «Ліс» рук – громада проголосувала «проти».

До Юрія Карпінського звернулися з пропозицією пообіцяти громаді, що будівництво цинкового заводу припинять. На що той відповів: «Я прийшов на зустріч, щоб пояснити ситуацію. Ми працюємо в рамках закону. Будівництво ми не припиняємо».

«Прикро таке чути, – підсумував Володимир Квурт. – Виробництва не буде. Якщо власники цього не зроблять, це зробить громада».

2 comments
visnyk
ADMINISTRATOR
PROFILE
Лариса КУБСЬКА

Дивіться також

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначено *

Cancel reply

2 Comments

  • Світлана
    05.07.2019, 13:45

    Чому не вказано населений пункт Підбірці? Адже межування проходить із Підбірцями також і мешканці проти цієї забудови.

    REPLY

Останні новини