У Винниках святковим концертом відзначили 155-річницю Івана Липи

У понеділок, 24 лютого, в приміщенні актової зали ЛДШМ №9 відбулися пам‘ятні заходи та святковий концерт, які було присвячено 155-річниці від Дня народження міністра УНР, лікаря, письменника, українського патріота Івана Липи. До присутніх із промовами звернулися голова т-ва «Просвіта» Ярослав Пітко, міський голова Винник Володимир Квурт, представник славної родини Івана Липи та Юрія Липи –

У понеділок, 24 лютого, в приміщенні актової зали ЛДШМ №9 відбулися пам‘ятні заходи та святковий концерт, які було присвячено 155-річниці від Дня народження міністра УНР, лікаря, письменника, українського патріота Івана Липи.

До присутніх із промовами звернулися голова т-ва «Просвіта» Ярослав Пітко, міський голова Винник Володимир Квурт, представник славної родини Івана Липи та Юрія Липи – Володимир Гуменецький-Липа.

Міський голова Винник Володимир Квурт наголосив, що громада нашого міста шанує пам‘ять родини українських патріотів Івана Липи та Юрія Липи.

Нещодавно за підтримки Винниківської міської ради було видано книгу з творами Івана Липи. Також, зі слів Володимира Квурта, у Винниках буде створено музей Івана та Юрія Лип у хаті родини Лозинських, де колись винаймав кімнатку Іван Липа.

Зараз влада Винник шукає можливість, щоб переселити родини, які мешкають у цій глиняній хатинці, щоб створити в ній музей.

Також пан Володимир Квурт зазначив, що українським військовим вдалося б уникнути багатьох трагедій, коли б вони уважно читали твори Івана Липи. Адже Іван Липа та Юрій Липи у своїх творах застерігали співвітчизників від того, щоб довіряти Москві. А трагедія під Іловайськом трапилася саме тому, що українські військові повірили запевненням російських генералів про те, що можна безперешкодно залишити згадане місто. Коли ж наші захисники покинули Іловайськ, то московити їх жорстоко впритул розстріляли…

До речі, й сам Юрій Липа, як зараз це не видається дивним, повірив червоним катам і поїхав із ними оглянути й надати медичну допомогу хворому. Зі спогадів свідків, червоний офіцер запевнив, що через дві години Юрія Липу привезуть назад. Навіть дав слово радянського офіцера. Але проминуло дві години, доба. А Юрій Липа все не повертався. І лише згодом його скривавлене  тяжкими муками мертве тіло було виявлено селянами під залишками якоїсь будівлі. А мордували московські кати Юрія Липу його ж медичними інструментами.

Цікавий спогад про Івана Липу озвучив пан Володимир Гуменецький-Липа.

Пан Володимир розповів історію про те, чому Іван Липа став лікарем.

Зі слів пана Володимира, маленький Іван був дуже кволим і хворобливим немовлятком. Видавалося, що він так і покине цей світ немовлям. Його батьки докладали неймовірних зусиль, щоб урятувати свого синочка. Та всі їх зусилля не давали бажаного результату. Та в якийсь період становище покращилося й імунітет дитинки почав зміцнюватися. Організм дитини почав боротися з різними болячками.

Мати Івана Липи згодом розповіла маленькому Іванкові про те, як вони з батьком боролися за його життя. Дізнавшись про ці події, Іван Липа й задумав обрати для себе професію лікаря, щоб допомагати іншим рятуватися від смерті. І він, і його син стали відомими лікарями. А Іван Липа свого часу був ще й міністром здоров‘я УНР.

Також сьогодні відбувся чудовий концерт за участі народного хору «Воскресіння» (художній керівник Ярослав Харун) і вихованців та педагогів ЛДШМ №9.

Цього дня зі сцени лунали народні та патріотичні твори.

Присутні активно підтримували артистів на сцені. Кожний виступ зустрічали гучними аплодисментами. Особливе захоплення присутніх викликало виконання «Маршу українських націоналістів», де солістами виступили зовсім юні Віталій Костишин і Максим Заріцький.

Нагадаємо, що госпіталь інвалідів війн і репресованих у Винниках названий ім‘ям Юрія Липи.

Твори Івана Липи та Юрія Липи промовляють до нас крізь століття та застерігають від помилок минулого. Їхня творчість залишається актуальною для українців і в третьому тисячолітті. Адже споконвічний ворог українців – лиха й дика Москва – у ці дні, у ці хвилини вбиває наших славних воїнів-захисників на Донбасі. Чобіт окупанта-московита й зараз поганить своєю присутністю український Крим. Саме в ці хвилини українці й татари страждають в окупованому Росією Криму. Так, у тому Криму, свята земля якого 155 років тому подарувала Україні такого велетня духу, такого світоча, яким є Іван Липа. Місце його народження, а це місто Керч, промовисто свідчить про те, чиїм є Крим – українським!

visnyk
ADMINISTRATOR
PROFILE
Володимир ГАВРИЛІВ

Дивіться також

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначено *

Cancel reply

Останні новини